Pracodawcy coraz częściej zauważają potrzebę wprowadzania dodatkowych programów prozdrowotnych. Nic więc dziwnego, że w benefitach pojawiają się dodatkowe pakiety medyczne, dodatkowe zajęcia sportowe, masaże biurowe czy wsparcie dietetyka i psychologa. Sprawdźmy zatem jakie korzyści mogą przynieść organizowane dni zdrowia, co do nich zaliczamy oraz jakie są najczęściej popełniane błędy podczas ich wprowadzania.

Jakie korzyści zdrowotne mogą wynikać dla pracowników z prozdrowotnych świadczeń?

Prozdrowotne programy dla pracowników to coraz częściej spotykana praktyka w firmach. Wiele osób zwraca uwagę na to, jak ważne jest zdrowie pracowników. W związku z tym tworzone są rodzaje prozdrowotnych programów dla firm, które mają na celu zachowanie dobrostanu pracowników.

Firmy mają do wyboru wiele benefitów dla pracowników. Wśród nich warto wyodrębnić trzy grupy świadczeń. Są to aktywności sportowe, zdrowe odżywianie oraz usługi medyczne. Pracodawcy powinni zbalansować dostępność każdego z trzech elementów i w sposób zrównoważony dostarczyć je pracownikom.

Zapewnienie wszelkich benefitów pracownikom przyczynia się do zmniejszenia stresu, dolegliwości bólowych czy chorób, które często są przyczyną nieobecności w pracy. Poza oczywistymi aspektami, jakimi są zachowanie zdrowia, korzyści, jakie przynoszą oferowane programy, jest zwiększenie produktywności oraz efektywności pracowników.

Dzięki temu, iż pracownicy nie martwią się osobistymi sprawami oraz są w stanie skutecznie sobie poradzić ze stresem, stają się wydajniejszymi pracownikami.

Trzy główne grupy prozdrowotnych programów dla firm

Aktualnie firmy organizują prozdrowotne programy dla swoich pracowników, aby zwiększyć ich zdrowie i wydajność. Co obejmuje każdy z nich?

Aktywność sportowa:

 • chillout room zorganizowany w firmie
 • karnety na siłownię lub do klubów fitness
 • organizowanie dni zdrowia dla firm 
 • masaże biurowe
 • organizowanie akcji tematycznych, zawodów sportowych

Zdrowe odżywianie:

 • zapewnienie różnorodnych posiłków pracownikom
 • porady dietetyka
 • zapewnienie pracownikom owoców i warzyw
 • organizowanie akcji edukacyjnych

Usługi medyczne:

 • zapewnienie pakietu opieki medycznej
 • oferowanie masażu biurowego
 • wsparcie psychologiczne
 • zapewnienie badań profilaktycznych

Najczęściej popełniane błędy przy wprowadzaniu dni zdrowia dla firm

Pracodawcy coraz częściej wprowadzają w firmach prozdrowotne programy. Mimo to badania wykazały, że firmy popełniają trzy podstawowe błędy.

Częstotliwość akcji

Niestety pracodawcy często o prozdrowotnych programach, myślą jak o jednorazowych akcjach. Jednorazowa akcja dni zdrowia w firmie nie zmieni nawyków żywieniowych pracowników. Warto zatem zadbać o regularne szkolenia czy kursy edukacyjne. Zwiększą świadomość pracowników i mogą przyczynić się do realnej zmiany.

Źle zaadresowane programy

Kolejnym równie częstym popełnianym błędem, jest złe zaadresowanie programów zdrowotnych. Warto pamiętać, że celem dni zdrowia, jest nakłonienie pracowników do zmiany nawyków. Dlatego, jeśli pracownicy w firmie odżywiają się dobrze i spożywają sporą ilość owoców, to warto zorganizować inną akcję. Może to być nakłonienie do sportu. Pokazanie, że jest wiele różnych dyscyplin, więc każdy może znaleźć coś, co mu odpowiada.

Źle dopasowany program do pracy, możliwości lub wieku pracowników

W firmach pracuje wiele osób, np. od osób zajmujących się pracami biurowymi, do osób, które codziennie pracują fizycznie. Co więcej, każdy z pracowników ma różny stan zdrowia oraz pracownicy mogą być w różnym wieku.

Dlatego ważne, aby dostosować programy do każdej grupy odbiorców, np. osoby pracujące przy biurku mogą mieć niską aktywność fizyczną. Dlatego takim osobom można zapewnić dostęp do różnych sportów czy zachęcanie do regularnych spacerów.

Natomiast pracownicy fizyczni mogą często nie mieć czasu na przygotowanie i spożycie zbilansowanego posiłku, dlatego warto zapewnić im zróżnicowane dania.

 

Nasza oferta wellness dla firm
KeepWell posiada bogatą ofertę wellness jak i masaże biurowe dla firm, która wniesie wiele dobrego do twojej firmy. Zapoznaj się dokładniej z ofertą benefitów i nie tylko. Przekonaj się, jak TY i TWOI pracownicy możecie skorzystać na tym!
masaże biurowe i ćwiczenia dla wellness w firmie
Scroll to Top