Czym jest firmowa kultura well-being?

Firmowa kultura well-being to zdecydowanie więcej niż tylko moda. Zdrowa dieta, wyjazdy integracyjne, wsparcie psychologiczne czy coraz częściej spotykany chillout room. To tylko niektóre z pomysłów, które dbają o morale i kondycję psychiczną oraz fizyczną pracowników. To, co kiedyś było przedstawiane jako atrakcyjny dodatek, dzisiaj stało się prawdziwą filozofią i ważnym elementem zarządzania firmą.

Kiedy kulturę well-being zaczęto traktować poważnie?

Przez wiele lat, kultura biznesu skupiała się głównie na wynikach finansowych. Jednak w ostatnich latach, coraz więcej firm zaczęło zwracać uwagę na dobrostan pracowników i wprowadzać koncepcję well-being do swojej kultury organizacyjnej.

Mimo że pracodawcy od wielu lat oferują pracownikom benefity w postaci karnetów na siłownię czy zdrowej diety, to kulturę well-being zaczęto traktować poważnie dopiero wraz z nadejściem pandemii.

Lockdowny sprawiły, że wiele z nas musiało z dnia na dzień stać się wielofunkcyjnym. W jednym miejscu pełnić funkcję matki/ojca, żony/męża, syna/córki, pracownika/pracowniczki w jednym miejscu.

To wtedy pracodawcy zauważyli, jak duży stres pandemia wywołała i jak pracownicy nie są w stanie sobie z nim poradzić. A skoro tak – to może warto było się nad tym zastanowić i wesprzeć pracowników w tych najtrudniejszych dla nich czasach?

Czym jest kultura well-being dla firm?

Firmowa kultura well-being to podejście, które skupia się na zaspokojeniu potrzeb pracowników w zakresie zdrowia i dobrostanu. Zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników jest uważane za kluczowy element sukcesu firmy.

Well-being w firmie składa się z różnych elementów, takich jak: aktywność fizyczna, zdrowa dieta, wsparcie psychologiczne, równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, a także szereg innych działań, które mają na celu zwiększenie dobrostanu pracowników.

Jednym z najważniejszych elementów kultury well-being jest aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników, co przekłada się na ich poziom zaangażowania w pracę.

Kolejnym kluczowym elementem kultury well-being w firmie jest zdrowa dieta. Zdrowe i wartościowe posiłki mogą zwiększać koncentrację pracowników oraz zwiększać poziom energii. Ważne, aby zadbać o różnorodność posiłków, aby pracownicy mieli wiele opcji do wyboru.

Wsparcie psychologiczne to również znaczący aspekt kultury well-being. Wiele z nas nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z trudami życia codziennego. Sprawy, które nas martwią w czasie pracy, przewlekły stres itp., to powody, przez które nie jesteśmy dać z siebie 100%. Zatem wsparcie psychologiczne może pomóc nam zrozumieć swoje myśli, zachowania i uczucia, dzięki czemu będziemy w stanie lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Kultura well-being – jakie wartości wprowadza do Twojego miejsca pracy?

Kultura dobrego samopoczucia to podejście do pracy, w której zwraca się uwagę na samopoczucie pracowników, ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Jednak to nie wszystkie zalety kultury well-being pracowników.

Pozostałe wartości, jakie wprowadza kultura well-being do Twojego miejsca pracy to:

  • Zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników
  • Równowaga między pracą a życiem prywatnym
  • Wsparcie w rozwoju zawodowym i osobistym 
  • Współpraca i zaangażowanie w pracy 
  • Szacunek i zrozumienie dla indywidualnych potrzeb pracowników.

 

Programy well-being w małej firmie. Czy to możliwe?

Na początku warto podkreślić, że dbanie o pracowników to nie tylko oferowanie masaży na zamówienie czy zorganizowanie strefy chilloutu. Nie każda firma jest w stanie pozwolić sobie na tak kosztowne działania. Szczególnie kiedy niepewność jutra puka do drzwi.

Okazuje się więc, że nawet tak małe rzeczy, jak sprawny ekspres do kawy, wygodne krzesła, bardzo dobre oświetlenie, wprowadzenie roślinności czy zakup nowej mikrofalówki są w stanie poprawić komfort pracy pracowników, a nawet podnieść ich wydajność.

W ofercie KeepWell znajdziecie wiele rozwiązań i pomocy dla twojej firmy, które umożliwią wam sprawne wprowadzenie kilku benefitów dla waszych pracowników. Dzięki czemu wydajność pracy jak i jej komfort ulegną zmianie na dobre. Zapraszamy do kontaktu +48 533 506 008  i zapoznania się z naszą propozycją!

Scroll to Top